Czy życzą sobie Państwo porady fachowca firmy Weishaupt ?
Leksykon pojęć fachowych
- Silnik palnika
- Silnik palnika zasilany jest prądem elektrycznym i wprowadza w ruch koło dmuchawy, zapewniając niezbędny dopływ powietrza do palnika. W palnikach olejowych silnik palnika napędza ponadto pompę olejową. Firma Weishaupt gwarantuje własną marką również jakość tego ważnego podzespołu. Samodzielnie wytwarza od kilkudziesięciu lat silniki elektryczne najwyższej jakości.
- Spaliny
Produkty powstające podczas spalania paliwa z powietrzem. W większości składają się z dwutlenku węgla (CO2) oraz pary wodnej.
- Sprawność
- Różnica między energią doprowadzoną i odprowadzoną (wykorzystaną). Niskie temperatury spalin oraz zasilania i powrotu zwiększają sprawność systemów grzewczych.
- Sprawność ( sprawność znormalizowana)
- Stosunek energii odebranej do energii doprowadzonej w określonym czasie.
- Strata kominowa
Strata kominowa jest niewykorzystaną częścią energii zawartej w paliwie (np. w oleju opałowym lub gazie). Jeżeli spaliny opuszczają komin ze zbyt wysoką temperaturą, mówi się o stracie kominowej. Aby wykorzystać większą część traconej w ten sposób energii należy stosować kotły niskotemperaturowe lub jeszcze lepiej klotły lub systemy kondensacyjne.
- Straty energii
- Energia, która zostaje utracona. Bierze się pod uwagę różnicę między energią doprowadzoną i odebraną (wykorzystaną). Nowoczesne systemy grzewcze firmy Weishaupt dzięki wysoce sprawnym wymiennikom ciepła i znakomitej izolacji termicznej redukują straty energii do minimum.
- Straty promieniowania
Te straty energii lub straty energii zawartej w paliwie powstają, gdy ciepło oddawane jest przez składniki instalacji grzewczej w niezaizolowanych miejscach lub poprzez zastosowany materiał izolacyjny. Dotyczy to nie tylko przewodów którymi płynie czynnik grzewczy oraz niezaizolowanych elementów obiegu ciepłej wody użytkowej, ale również obiegów grzewczych.
- Straty wychłodzenia
Straty wychłodzenia (straty postojowe) są cześcią nie zużytej energii. Straty te powstają, jeżeli po wyłączeniu palnika ciepło zgromadzone w kotle uchodzi przez układ odprowadzania spalin. Straty te mogą zostać znacznie zredukowane poprzez zastosowanie specjalnych klap zamontowanych w układzie odprowadzania spalin lub na doprowadzeniu powietrza do palników. Jest to sposób na podniesienie efektywności (sprawności).
- Substancje szkodliwe
- Spaliny, stanowiące obciążenie dla środowiska (emisje).
- System kondensacyjny
- Kocioł kondensacyjny stanowi dla gospodarstwa domowego szczytowe osiągnięcie techniki grzewczej. Wysoki poziom wykorzystania energii, niska emisja substancji szkodliwych, a mimo to umiarkowana cena oraz najlepsza wypróbowana technologia. Kocioł kondensacyjny reguluje wytwarzaną ilość ciepła przy pomocy temperatury zewnętrznej w zależności od zapotrzebowania na ciepło i wykorzystuje dodatkowo ciepło zawarte w spalinach, które w innych systemach tracone jest przez komin. W kotle kondensacyjnym powstaje przy tym kondensat. Dlatego materiały, z których wykonany jest wbudowany wymiennik ciepła, są odporne na korozję. Efektywność kotłów kondensacyjnych osiąga w praktyce teoretyczne maksimum - paliwo jest optymalnie wykorzystywane.
- System niskotemperaturowy
- Kocioł grzewczy, który reguluje wytwarzane ciepło w zależności od zapotrzebowania na ciepło oraz temperatury zewnętrznej. Nowoczesne systemy niskotemperaturowe zmniejszają straty ciepła do minimum dzięki wysoce sprawnym wymiennikom ciepła i znakomitej izolacji termicznej. Efektem tej technologii jest optymalne wykorzystanie energii.
- System SCOT
System SCOT pochodzi z zastosowania w kotłach kondensacyjnych (WTC-15A do WTC- 60A). W zależności od jakości spalania (aktualnych parametrów spalania) poprzez elektrodę SCOT umieszczoną bezpośrednio w płomieniu płynie zróżnicowany prąd elektryczny (odpowiedni dla występujących w danym momencie parametrów spalania). Manager kondensacyjny ocenia wartość prądu pochodzącego z elektrody i poprzez zmianę przekroju otworu w zaworach gazowych koryguje stosunek gaz / powietrze w mieszance palnej. Szerokość zakresu modulacji kotłów kondensacyjnych zapewnia wysoką jakość spalania oraz niską emisję substancji szkodliwych do atmosfery. Ponadto możliwe jest spalanie gazów o różnej jakości {gazów różnych kategorii np.: E(GZ 50), Lw(GZ 41,5), Propan-Butan} bez dokonywania zmian w urządzeniu, jak również bez wymiany żadnych elementów urządzenia. System ten może wyregulować urządzenie nawet w przypadku gdy w mieszance palnej pojawią się domieszki biogazu.